POLÁMAL SE MRAVENEČEK

napsal bakalář Bárta


Vážené publikum, následuje zdramatizovaná báseň, která byla původně určena pro loutkohereckou sekci České aeronautické splečnosti. Velký propagátor vzduchoplavectví
a současně nadšený vodič loutek František Vydra, jinak profesí taneční učitel, ji poprvé uvedl na podzim roku 1911 pro zřízence a chovance blázince ve Slupech u Prahy. Báseň pro něho napsal jeho přítel a esperantista Josef Kožíšek.
Loutkohereckým představením se Vydra odvděčil personálu i duševně chorým za to jak se ho ujali na jaře téhož roku. Vydra tehdy při letu balonem z Nuslí chytil ostrý severní vítr a přeletše Vyšehrad skončil s balonem právě v ústavní zahradě mezi ploty na záhoně celeru. Aniž to tehdy tušil, založil tradici divadelních představení mezi ploty, které se do-dnes v podobných ústavech pořádají.
V té době už neměl v souboru dřevěné loutky. Už tehdy vodil mladé zapálené adepty na provazech. Z dostupných pramenů už nelze zjistit pravý důvod účinkování ži-vých loutek. Snad ze skutečnosti, že byl po nehodě z blázince propuštěn až po půl roce, můžeme se domnívat, že u něho lékaři zjistili jisté sklony k sadismu.
Ještě malá poznámka k recitačnímu souboru, který Vydru doprovázel. Jeho členům se zkušenosti z těchto představení za více než dvacet let dobře hodily. Recitátoři se uplat-nili v různých předválečných avangardních budovatelských a dada souborech a roli uži-tečných idiotů sehráli zejména při recitování Brechta, Majakovského a dalších autorů.

POLÁMAL SE MRAVENEČEK       

napsal Josef Kožíšek

  Polámal se mraveneček,
  ví to celá obora,
  o půlnoci zavolali
  mravenčího doktora.

  Doktor klepe na srdíčko,
  potom píše recepis,
  třikrát denně prášek cukru,
  bude chlapík jako rys.

  Dali prášku podle rady,
  mraveneček stůně dál,
  celý den byl jako v ohni,
  celou noc jim proplakal.

  Čtyři stáli u postýlky,
  pátý těšil neplakej,
  pofoukám ti na bolístku,
  do rána ti bude hej.

  Pofoukal mu na bolístku,
  pohladil ho po čele,
  hop a zdravý mraveneček
  ráno skáče z postele.